ד״ר מיקי כץ

עריכה לשונית וספרותית

 

052-2212242

 

הרצאות  

 

באמתחתי מספר רב של הרצאות מגוונות המשלבות אזכורים מתוך רומנים, שירים ופזמונים, קטעי הגות ופילוסופיה ומחקרים עדכניים. ההרצאות מוגשות "בגובה העיניים" של קהל המאזינים, ומשלבות הומור ואמפתיה ומתן מקום לתגובות ולשיתוף פעולה עם הקהל.
ההרצאות מתאימות למתנ"סים, לערבי קריאה, לכינוסים פרטיים, למועדוני  נוער, למועדוני גמלאים ולכל קבוצה המתארגנת ומבקשת ליהנות ממפגש תרבותי ומרחיב אופקים.


בין הנושאים:


על מה אנחנו מדברים כשאנחנו מדברים על אהבה? 
מפגש זה דן בנושאים כמו, מהי האהבה הרומנטית וכיצד נולד מושג זה, מהי מהות  הכימיה של האהבה, מה ההבדל בין אהבה יומיומית לבין  "אהבה מהסרטים" . האם יש גיל לאהבה? ועוד. 

משפחה ושלשלת הדורות באלף השלישי
"דם סמיך ממים"  ו"משפחה לא בוחרים" – אלו הן אמירות שכולנו גדלנו עליהן, אך מה מסתתר מאחורי אמיתות אלו? האם הן תקפות גם לימינו?  מהם היחסים הבין-דוריים במשפחה המודרנית? המפגש עוסק בהתפתחות מושג המשפחה לאורך ההיסטוריה, במיתוסים משפחתיים ובמשפחות אלטרנטיביות.

הבית – לא רק דיור בר השגה
הבית הוא "הקונכיה" שלנו. זהו מקום המפלט שאליו אנו חוזרים לאחר "קרבות" היום-יום במקום העבודה, בבית-הספר ובחברה. מה משמעותו של הבית עבורנו? באיזה בית אנו מנהלים את חיינו ובאיזה בית היינו רוצים לחיות לו יכולנו לבחור?  האם הבית הוא חיצוני לנו או שמא הבית הוא בתוכנו ומצוי בכל מקום שאנו נחליט לקרוא לו בשם "בית"?

חברות
"או חברותא או מיתותא" קבעו חז"ל. כלומר, אדם ללא חברים משול כמת. החברות פנים רבות לה.  מה משמעותה של החברות בחיינו? מה אנו מקבלים מן החברויות שלנו ומה אנחנו נותנים בתמורה?  ומהי משמעותה של החברות הווירטואלית? *    *    *


בנוסף, ישנו מבחר של נושאים אשר מהם הרכבתי סדרה של הרצאות, כאשר כל סדרה כוללת בין ארבע לשמונה פגישות. הרצאות אלה ניתנות כסדרה של מפגשים.

 

 

בין הנושאים הניתנים כסדרה:


האדם וסביבתו במאה העשרים ואחת
הסדרה עוסקת בקשרים שבין האדם וסביבת המגורים שלו בתקופתנו. תחושת הניכור בערים הגדולות מול הקשר אל הבית ושכונת המגורים. החיים בעיר מול החיים בכפר או בעיירה. המקומות שאנו מבלים בהם: בתי-ספר, שדות-תעופה, בתי-מלון ועוד.

היסטוריה, פוליטיקה וגורל אישי
כיצד משנה ההיסטוריה את מהלך חיינו? מלחמות, מהפכות, תהפוכות פוליטיות, כל אלה משפיעים על חייו של הפרט ולעתים משנים אותם באופן בלתי הפיך. פגישות בלתי צפויות ופרידות כפויות הן חלק ממהלך החיים שההיסטוריה מכתיבה. מה חושבים על כך הוגי הדעות, הסופרים והמשוררים?